Hamlet - streszczenie "w pigułce"
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Na zamku w Elsynorze, na dworze duńskiego króla, pojawia się duch dawnego władcy, starego króla-Hamleta. Nowy władca Danii, Klaudiusz, to brat zmarłego, który poślubił wdowę, królową Gertrudę. Młodego Hamleta nie przekonuje wiadomość o ukąszeniu króla-ojca przez węża. Poza tym ma żal do matki, że zbyt szybko wyszła ponownie za mąż. Kiedy duch wyjawia Hamletowi prawdę o śmierci jego ojca, Hamlet postanawia się zemścić na stryju. Okazuje się, że stary Hamlet został otruty przez brata, który podczas snu wlał mu truciznę do ucha.

W tym czasie Ofelia, ukochana Hamleta, przestaje przyjmować jego listy i wizyty. Hamlet wie o podstępnym działaniu Klaudiusza i Poloniusza, ojca Ofelii, którzy manipulują dziewczyną. Podobnie zresztą król i szambelan wpływają na zachowania matki Hamleta. Hamlet zaczyna zachowywać się jak obłąkany. Jego przygnębienie wyraża się w dziwnych pozach bohatera, graniu dwuznacznymi słówkami, braku logiki w wypowiedziach. Klaudiusz coraz bardziej obawia się bratanka.

Do zamku przybywają dawni koledzy uniwersyteccy Hamleta, Rosencrantz i Guildenstern. Z polecenia króla mają wybadać, dlaczego Hamlet tak dziwnie się zachowuje. Oni to ściągają do Elsynoru trupę teatralną, którą Hamlet lubił, kiedy był w stolicy. Bohater szykuje przedstawienie Zamordowanie Gonzagi, które obrazuje właśnie bratobójstwo przez otrucie króla i uwiedzenie jego żony. Klaudiusz opuszcza salę przed końcem przedstawienia. Hamlet ma już wystarczający dowód winy stryja przeciw ojcu.

Gertruda jest oszołomiona zachowaniem Hamleta, zdaje się nie rozumieć zarzutów syna. Podczas rozmowy z matką Hamlet zabija Poloniusza, ukrywającego się za kotarą. Śmierć Poloniusza przyspiesza wyjazd Hamleta do Anglii.

Klaudiusz dostaje list, że Hamlet zawraca ze statku. W tym czasie przybył już do zamku Laertes, który chce za wszelką cenę pomścić śmierć ojca, Poloniusza. Ofelia jest obłąkana, śpiewa dziwne piosenki, rozdaje kwiatki. Nagle dziewczyna umiera po tym, jak wpada do rzeki.

Hamlet i Horacy, jego wierny przyjaciel, spotykają się na cmentarzu. Odbywa się akurat pogrzeb Ofelii. Młody królewicz wpada w rozpacz, mocuje się na grobie z Laertesem. Król Klaudiusz urządza zakład i dochodzi do pojedynku Hamleta z bratem Ofelii.

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Analiza IV monologu Hamleta (Być albo nie być – oto jest pytanie)
2  Kompozycja dramatu
3  Bohater kobiecy – Ofelia (charakterystyka)Komentarze
artykuł / utwór: Hamlet - streszczenie "w pigułce"


 • Do uuu() Tak dla jasności, to Szekspir żył i tworzył w epoce Renesansu, a nie Baroku. Ale to tak na marginesie... Co do samej treści dramatu, to rozumiem, że może być dla kogoś niezrozumiała, w końcu nie każdy rodzi się polonistą.
  Iwona (iiiwwona {at} amorki.pl)

 • Masakra! Co się dzieje? Nie rozumiem jak książka a tym bardziej streszczenie może być dla niektórych niezrozumiałe... Język jakim pisał szekspir jest owszem barokowy i już nieużywany, ale nie niezozumiały. Mimo że streszczenie jest b. dobre i ujęte są w nim najważniejsze wątki to GORACO ZACHĘCAM do przeczytania książki bo to chyba najlepsza lektura od czasów "Dzieci z Bullerbyn"!:)
  uuu ()

 • jak dla mnie streszczenie jest bardzo dobre i nie uważamm z,ębym musiała je kilaka razy czytać by zrozumieć,chyab ,że ktoś nie umie wiązać ,ze soba faktów .Jednak sądze ,że każdemu pomorze . Dzięki !
  M aja (anmarii {at} onet.pl)

 • Nie rozumiem, zarówno streszczenie, jak i książka, jest zrozumiałe. Czy to kraj anafalbetów? Tak, kochane dzieci, już można spokojnie chodzić do szkoły, nie trzeba się bawić w tajne komplety.
  Cathryn (moquerie {at} onet.pl)

 • streszczenie jest dobre jak na tak obszerną książke.Wymienione są najwarzniejsze rzeczy i tematy poruszone w książce ,Owe streszczenie jest poprawne dobrze je oceniam jednakrze nie jest zrozumiałe po przeczytaniu za pierwszym razem dla prostego człowieka dopiero po wgłębieniu sie w tekst i przeczytaniu go wielokrotnie można znaleść sens i zrozumienie.Chociaz mozna bylo lepiej sformułowac te streszczenie , tu podziękowania ze na stronie mozna znaleźć dokładniejsze streszczenie tej ksiązki .Radze dla ty którzy muszą przygotować sie do klasówki z owej książki aby przeczytali jednak te obszerniejsze streszczenie poniewarz jest ono bardziej zrozumiałe i mozna poznac co i dlaczego działo się w tej książce.Można by tu jeszcze duż pisać o streszczeniach ale to jest tylko komętarz w którym trzeba pisać tylko po krutce co myśli się o danym opisie książki tutaj to by bylo na tyle.NARA
  Zdzisław (mareek1991 {at} interia.pl)

 • Fajne streszczenie - krotko i tresciwie, po prostu idealnie. Nie rozumiem tylko wczesniejszych wypowiedzi, ja po pierwszym przeczytaniu wszystko zrozumialem, a za kilka godzin ide sprawdzic wiarygodnosc strezczenia na wlasne oczy.
  Kret ()

 • a ja nie czytając ksiązki od razu zczaiłam o co loto:)) nawet gdybym ją przeczytała to i tak mniej bym zrozumiała bo czytając ten dawny język szekspira trudno go przetłumaczyć na terażniejszy, do zrozumienia..a to streszczenie jest napisane krótko i zrozumiale:)
  Pani tra ta ta ta (kakao6 {at} buziaczek.pl)

 • bardzo logiczne streszczenie - raz czytałam, imiona wynotowałam. Niestety, żeby dowiedzieć się więcej, trzeba więcej czytać ---> o bohatterach. A jutro próbna matura:(
  Anonim ()

 • CZYTAŁAM CAŁĄ KSIĄŻKĘ HAMLETA ALE MUSZĘ PRZYZNAĆ ŻE MOGŁAM PRZECZYTAĆ SOBIE 3 RAZY TO O TO STERSZCZENIE I WIEDZIAŁABY TO CO PO PRZECZYTANIU CAŁEJ KSIĄŻKI;)
  celinka k. ()

Tagi: