Hamlet - streszczenie szczegółowe - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Po wyjściu gości z komnaty król mówi sam do siebie, że w liście poprosi króla Anglii, by potajemnie zamordował bratanka.

Scena IV
Hamlet, idąc na statek, którym miał popłynąć do Anglii, spotyka młodego Fortynbrasa, wyruszającego na wojnę z Polską. W rozmowie książę mówi mu, że dla niego takie wojny nie mają sensu. Obiecuje ponadto sobie, że pomści śmierć ojca.

Scena V
Ofelia, która po śmierci ojca postradała zmysły, chce się widzieć z królewską parą. Stojąc przed nimi śpiewa dziwne piosenki i mówi zdania pozbawione sensu. Klaudiuszowi jest żal Ofelii, zleca więc Horacemu opiekę nad nią. Jednocześnie król wyjaśnia Gertrudzie, że lud zaczyna „gadać” o śmierci Poloniusza i szybkim pogrzebie, co niepokoi króla. Wtem wchodzi jeden ze sług oznajmiając, iż lud okrzyknął swoim królem syna Poloniusza, Laertesa.

Wkrótce do komnat wchodzi uzbrojony Laertes, który żąda wyjaśnienia śmierci ojca – podejrzewa bowiem o to morderstwo Klaudiusza. Widzi Ofelię, swoją siostrę, która nuci dziwne piosenki i żegna się z zebranymi dając im kwiatki. Klaudiusz chcąc załagodzić gniew Laertesa każe mu wybrać jednego z grona przyjaciół, który by zadecydował, czy król jest rzeczywiście winien tej zbrodni.

Scena VI
Horacy otrzymuje od Hamleta list. Wyjaśnia mu w nim, że w drodze do Anglii doszło do bitwy między jego okrętem a piratami. W trakcie zamieszania książę przedostał się na drugi statek i wraca do Danii. Prosi Horacego o wyjście mu naprzeciw.

Scena VII
Król wyjawia Laertesowi, że zabójcą jego ojca jest Hamlet, który chce zabić również Laertesa. Jednocześnie Klaudiusz tłumaczy, że chciał pomścić śmierć Poloniusza i zabić Hamleta, ale ze względu na jego matkę, a swoją żonę, nie mógł tego zrobić.

Służący wnosi list od księcia, w którym pisze on, że wraca do Danii i chce się widzieć z królem. Klaudiusz i Laertes chcą podstępnie zabić księcia. Król optuje za pojedynkiem, w którym księcia miałby ugodzić zatruty miecz Laertesa. Gdyby fortel zawiódł, Hamlet i tak umrze otruty winem. Wchodzi królowa donosząc, że Ofelia wpadła do rzeki i utonęła.

Akt piąty

Scena I

Na cmentarzu trwa kopanie grobu dla Ofelii, robotnicy zastanawiają się, czy samobójczyni może być pochowana po chrześcijańsku. Jeden stwierdza, że musiała ona być córką kogoś ważnego, więc uznano jej śmierć za naturalną.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Hamlet - streszczenie "w pigułce"
2  słowniczek
3  Bohater kobiecy – Ofelia (charakterystyka)Komentarze: Hamlet - streszczenie szczegółowe

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-19 20:32:55

Wydarzenia jak w brazylijskiej telenoweli, ale i tak wszystko dobrze się kończy - więkrzość bohaterów umiera. A w ogóle to jak dla mnie za dużo róli trudno się ksiażkę czyta. Chwała temu, kto to streszczenie napisał.


2018-09-18 14:33:02

Streszczenie jest naprawdę bardzo dobre! Dziękuję autorce, w ogóle cała strona jest świetnie wykonana, dzięki niej dobrze radzę sobie z omawianiem lektur na lekcjach :)


2018-09-15 22:44:20

Prosze nie jezdzic z takimi komentarzami, ze moze przeczytac ksiazke, bo np. u mnie na polskim ogladalismy hamleta i nikt nic nie zrozumial i nauczycielka sama powiedziala, ze jak sie nie zrozumialo to mamy przeczytac streszczenie :/


2018-09-12 22:08:15

bardzo dobre streszczenie i faktycznie zgodne z prawda (nie tak jak na niektorych stronach). Jest dokladne a to sie bardzo liczy.i z tego co widze błedów ortograficznych za duzo nie ma o ile wogole ich nie ma.:) pozdrawiam wszystkich i mojego kochanego Przemusia Oborniki i Zielone Wzgórza :p


2018-09-12 19:40:51

Dziękuje za szczegółowe streszczenie "Hamleta" , ponieważ tę lekturę mam na jutro a mam trochę za mało czasu , żeby czytać tak długą książkę w jeden dzień.
Streszczenia książek
Tagi: