William Szekspir - biografia, twórczość - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Dokładna data narodzin artysty nie jest znana. Wiadomo natomiast, że został ochrzczony 26 kwietnia 1564 roku. Przyszedł na świat w niewielkiej miejscowości Stratford-on-Avon w środkowej Anglii. Jego ojciec – John Szekspir, był zamożnym rzemieślnikiem i radnym, a matka – Mary, córką miejscowego farmera Roberta Ardena.

Uważa się, że artysta pobierał nauki w miejscowym gimnazjum, gdzie studiował dzieła łacińskich klasyków, a zwłaszcza Owidiusza. 28 listopada 1582 roku wszedł w związek małżeński z Anne Hathaway, kobietą starszą od siebie o osiem lat, córką miejscowego farmera. Mieli trójkę dzieci. Historycy twierdzą, że ich pożycie nie było jednak szczęśliwe, m.in. ze względu na biseksualną orientację artysty.

W tym miejscu nastąpiły tzw. „lata stracone”, czyli okres około ośmiu lat nieobecności Szekspira we wszelkich kronikach. Historycy wskazują na wiele możliwości. Jedni twierdzą, że walczył jako żołnierz na ziemiach Holandii. Inni, że był nauczycielem, a jeszcze inni, że wyruszył do Londynu i dołączył tam do trupy teatralnej. Ostatnia możliwość wydaje się najbardziej prawdopodobna, ponieważ w roku 1592 Szekspir powrócił na karty kronik jako członek Trupy Lorda Szambelana. Trupa ta wystawiała swoje sztuki w londyńskim The Theatre. Artysta początkowo był aktorem, ale z czasem zaczął pisać sztuki, co przyniosło mu natychmiastową sławę.

Lata dziewięćdziesiąte szesnastego wieku to również okres finansowego triumfu Szekspira. W roku 1597 roku posiadał już własny dom w Londynie, a do tego kupił wielką posiadłość w Stratford - rezydencję zwaną New Place. Rok później współfinansował budowę teatru The Globe (Pod Kulą Ziemską), na którego deskach mógł do woli wystawiać swoje dzieła. Bogactwo zapewniło Szekspirowi i jego rodzinie drogę do stanu szlacheckiego. Jego praca w The Globe spowodowała, że mecenatem teatru był sam król Jakub I Stuart. Wcześniej Szekspir cieszył się uznaniem królowej Elżbiety I.

Na nagrobku Szekspira w Stratford widnieje epitafium: „IVDICIO PYLIUM, GENIO SOCRATEM, ARTE MARONEM. TERRA TEGIT, POPULUS MAERET, OLYMPUS HABET” (łac. „Pylos w osądach, Sokrates w geniuszu, Maro w sztuce. Ziemia go grzebie, ludzie opłakują, do Olimpu należy”).
W roku 1613 Szekspir powrócił do rodzinnego Stratford, gdzie zamieszkał w swojej rezydencji New Place. Zmarł w tym samym roku 23 kwietnia.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Hamlet - streszczenie szczegółowe
2  Analiza V monologu Hamleta (To właśnie pora nocy sprzyjająca / Praktykom czarnoksięskim)
3  Analiza III monologu Hamleta (O, jakiż ze mnie hultaj i cham podły!)Komentarze: William Szekspir - biografia, twórczość

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-15 22:31:23

Ach! Romeo i Julia to jedna z niewielu lektur, które przeczytałam z taką chęcią!!! Uwielbiam Szekspira! Muszę koniecznie przeczytać inne jego dzieła...


2018-08-30 14:10:06

William Szekspir to naprawde niezły gość:on stworzył Romea i Julie oraz Ottela/super:)


2018-08-21 23:00:54

no...bardzo mi sie podoba!!! szpoko jest:)p.o.z.d.r.


2018-08-16 21:04:13

Nie wiem czy wiecie, ale jak widze jak mówicie o Romeo i Julii to nie moge sie powtszrymać żeby nie powiedzieć LUDZIE NIE WIADOMO KTO TAK NAPRADE TO NAPISAŁ? a że Sheakspir to poprostu najwiecej faktów za tym przemawiało.


2018-08-14 19:32:38

Właśnie w szkole przerabiamy Romeo i Julia. Z początku ta książka wydawła się bezsensowna i głupia, nawet miałam zamiar jej nie czytać. Ale jakoś mnie zeszło i gdy doczytałam do połowy zaczęła mnie ciekawić. Potem to już przez cały czas to czytałam na lekcjach i na przerwach. Więc od razu mówię, z początku możecie nic nie chwytać, ale potem wszystko wyda wam jasne i proste. Pozdrowionka !!!
Streszczenia książek
Tagi: