Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Ofelia jest piękną córką Poloniusza, pierwszego po królu dostojnika w Danii. Jest znacznie młodsza od księcia Hamleta. Poloniusz, kiedy zwraca uwagę na niedoświadczenie dziewczyny wobec doświadczonego Hamleta, mówi też:
Masz myśleć, żeś dziecko.
Jest szlachcianką z najwyższej warstwy społecznej w Danii.

Ofelia jest postacią tragiczną. Jej uczucia, postępowanie, myślenie – są rozdarte pomiędzy posłuszeństwo ojcu a miłość do Hamleta. Dziewczyna pierwsza zrywa z Hamletem – nie przyjmuje jego listów i wizyt pod wpływem rozmowy z ojcem i bratem, Laertesem. Dopiero później zostaje dotkliwie odtrącona przez Hamleta. Ofelia zostaje wmanipulowana w intrygę króla i Poloniusza. Okłamuje ukochanego, że nikt nie podsłuchuje spotkania obojga, tymczasem za kotarą kryją się Klaudiusz i ojciec dziewczyny.

Jednak Ofelia nie jest w pełni świadoma, co się naprawdę dzieje wokół niej. Dziewczyna jest przekonana o chorobie Hamleta; naprawdę uważa, że ukochany stracił rozum. Ofelia szczerze przecież modli się o zdrowie dla Hamleta. Widok przemienionego księcia rozdziera jej serce bólem, strachem, a także poczuciem winy. Poloniusz dopatruje się przyczyny choroby Hamleta w niespełnionej miłości do Ofelii. Taki sąd daje Ofelii do zrozumienia, że jej zerwanie z Hamletem wprawiło księcia w stan obłędu. Ofelia myśli, że to przez nią Hamlet zwariował.

Kwestią sporną dla szekspirologów jest od zawsze interpretacja erotycznych aluzji Hamleta wobec Ofelii podczas przedstawienia. Niektórzy twierdzą, że poza sceną miał miejsce romans obojga, że Ofelia nie jest czysta, dlatego Hamlet pozwala sobie na takie brutalne żarty. Jeśli by rzeczywiście Ofelia była nie tylko obiektem dworskich zalotów Hamleta, ale też jego kochanką, uzasadnione pod względem psychologicznym byłoby nerwowe załamanie Ofelii.

Bohaterka popada w obłęd. Jest kompletnie zrozpaczona i nie panuje nad sobą. Zamyka się w swoim świecie kwiatków i śpiewu. Teksty jej piosenek są również bardzo wymowne i można je różnie interpretować. W jednej ze zwrotek biedna dziewczyna stwierdza:
Fałszywy to sługa, który uwiódł córkę swego pana.
Ofelia jest nieodwracalnie skrzywdzona. Czuje żal do świata, żal do Hamleta, do ojca, do samej siebie wreszcie. Ofelia jest drugą, po Hamlecie, młodą postacią, która w jednej chwili traci dosłownie wszystko, całe oparcie jej życia. Wrażliwa, delikatna i naiwna konstrukcja rozlatuje się. Ofelia topi się w rzece, nie wiadomo, czy świadoma śmierci, czy też zupełnie nie.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij

Komentarze: Bohater kobiecy – Ofelia (charakterystyka)

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: