Czas i miejsce wydarzeń
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Akcja Hamleta rozgrywa się w XI wieku, ale występują też motywy współczesne Szekspirowi, z końca XVI w., jak np. uniwersytet w Wittemberdze. Czas trwania sztuki nie spełnia wymogów trzech jedności – jak w większości dramatów Szekspira.

Akt I rozgrywa się w ciągu 24 godzin – od nocy i świtu jednego dnia do nocy i świtu drugiego dnia. Potem następuje przerwa ok. dwóch i pół miesiąca (w didaskaliach: kilka tygodni). W akcie II akcja trwa jeden dzień. Akt III obejmuje kolejny dzień i noc do północy. Akt IV obejmuje wydarzenia tejże nocy aż do poranka (sceny 1-4), a także jeden dzień po kilkudniowej przerwie (sceny 5-7). Fabuła aktu V trwa przez następny dzień. W sumie wszystkie wydarzenia rozciągają się na 7 dni i 3 noce.

Miejscem akcji Hamleta jest zamek króla Danii w Elsynorze i najbliższa okolica – droga do portu (akt IV, scena 4.) i cmentarz (akt V, scena 1.). Sceneria to głównie komnaty zamku, mury obronne. Pierwowzorem miał być zamek Kronborg w Helsingr w Danii. Te konkretne miejsca w sztuce Szekspira mają też swoje odwołania w szerszej rzeczywistości – dramat obejmuje w swojej treści Francję, niemiecką Wittembergę, Norwegię, część Polski i Anglię (występuje w Hamlecie zwłaszcza wiele odwołań do XVI-wiecznego Londynu).

Oznacz znajomych, którym może się przydać
  Dowiedz się więcej
1  Dobro i zło w „Hamlecie”
2  „Hamlet” jako dramat o zbrodni
3  Rola języka w tragedii SzekspiraKomentarze
artykuł / utwór: Czas i miejsce wydarzeń    Tagi: